Nuty zapachowe, czyli jak powstaje symfonia aromatów
Nuty zapachowe, czyli jak powstaje symfonia aromatów

Nuty zapachowe, czyli jak powstaje symfonia aromatów

Bardzo często opisując nasze świece, woski czy dyfuzory piszemy o nutach zapachowych i kompozycjach zapachów. Te terminy kojarzone bardziej z muzycznym światem niż zapachami doskonale oddają strukturę aromatów pojawiających się w dobrych perfumach, czy właśnie świecach zapachowych. Nuta to aromat pojedynczych składników, a kompozycja to ich połączenie. Podobnie jak w muzyce, kompozycja zapachowa nie jest jednostajna, jest bardzo przemyślana i rozwija się w czasie, odsłaniając nowe, czasem zaskakujące nuty.

Koncepcja nuty zapachowych

Każdą kompozycję zapachową tworzy się segregując poszczególne aromaty w trzy grupy: nuty głowy, nuty serca i nuty bazy, nazywane czasem nutami głębi. Struktura ta pokazuje etapy rozwijania się kompozycji w czasie. O tym do której grupy przydzielany jest dany zapach decyduje przede wszystkim jego trwałość, czyli szybkość jego zanikania na skutek utleniania i intensywność. Co ważne, przy dobrze stworzonych kompozycjach zmiany pomiędzy poszczególnymi etapami powinny być bardzo płynne, wręcz niezauważalne. To właśnie dlatego proces tworzenia kompozycji wymaga dużej wiedzy i doświadczenia.

 

Nuty głowy

Nuty głowy, czyli dobre pierwsze wrażenie

Nuty głowy to te, które jako pierwsze pojawiają się przy odpaleniu świecy. To właśnie one przywołują powiązane z danymi zapachami emocje, skojarzenia i odpowiedzialne są za to czy zapach nam przypadnie do gustu. Nuty głowy charakteryzują się dużą intensywnością i są zapachami bardzo lotnymi. Pojawiają się od razu, jednak równie szybko zanikają. Po kilkunastu minutach palenia świecy ich aromat łagodnieje, ustępując nutom serca.

Nuty głowy najczęściej zawierają aromaty świeże i lekkie, takie jak cytrusy czy zioła.

 

Nuty serca

Nuty serca – prawdziwy charakter

Nuty serca to zapachy, które pojawiają się po kilkunastu minutach. To one nadają wyjątkowy charakter kompozycji i stanowią doskonały most łączący nuty głowy i nuty bazy. Nuty serca potrafią utrzymywać się nawet do kilku godzin. Zapachy pojawiające się na tym etapie są mniej intensywne niż nuty głowy, jednak to one sprawiają, że cała kompozycja jest wyrazista i pełna.

Nuty serca to najczęściej kwiatowe i orientalne aromaty, np. jaśmin, frezja, goździki, czy cynamon.

 

Nuty bazy, nuty głębi

Nuty bazy, czyli solidna podstawa

Nuty bazy, jak już się pewnie domyślacie, to nuty, które pojawiają się na samym końcu, po kilkudziesięciu minutach palenia świecy. Jednak to właśnie od nich zaczyna się projektowanie kompozycji zapachowej. Nuty bazy mają stanowić tło dla nut głowy i serca. Są fundamentem i kwintesencją całości. Nuty zapachowe bazy sprawiają, że aromat zyskuje na trwałości.  Ich zapach, choć najmniej intensywny, będzie wyczuwalny w powietrzy przez wiele godzin.

Nuty bazy najczęściej stanowią drzewne i balsamiczne zapachy. Znajdziecie wśród nich aromaty paczuli, cedru, bursztynu, czy wanilii.

Nuty zapachowe – przyjemność w rytmie slow

Jak widzicie, kompozycje zapachowe to starannie przemyślane bukiety, z precyzyjnie połączonymi nutami. Nic w nich nie jest przypadkowe, a wszystko po to, by zapach zachwycał, wzbudzał emocje i nigdy się nie nudził. Żeby odkryć prawdziwe oblicze kompozycji potrzebny jest czas. To właśnie dlatego palenie świec zapachowych powinno być niespiesznym rytuałem. Tylko wtedy kompozycja zapachowa będzie miała szansę w pełni się rozwinąć i urzec Was swoją niezwykłą głębią.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium