Dawno, dawno temu… czyli krótko o historii świecy
Dawno, dawno temu… czyli krótko o historii świecy

Dawno, dawno temu… czyli krótko o historii świecy

Świece – łatwo dostępne, w wielu kształtach, kolorach, o różnych zapachach, zrobione z różnego rodzaju wosków. Zmieniają każdą chwilę w moment relaksu i odprężenia. Tak wygląda to dziś, ale czy zastanawialiście się jak to było kiedyś? Przeczytajcie!

Jak to się zaczęło?

Pierwsze ślady świec w historii pojawiły się już 3000 lat p.n.e. i dotyczyły one świec z sitowia, tzw. rushlights, stosowanych przez Egipcjan. Swoim wyglądem przypominały one jednak bardziej pochodnie niż świecę jaką znamy dzisiaj, ponieważ nie miały knota. Tworzone były poprzez zanurzanie drewnianego kija w rozpuszczonym tłuszczu zwierzęcym. Świece bliższe tym tradycyjnym tworzyli Rzymianie, którzy rolowali papirus i zanurzali go w rozpuszczonym tłuszczu. Od początku główną funkcją świec było dostarczanie źródła światła. Wykorzystywane były także podczas obrzędów religijnych.

Przez długi czas w Europie najpopularniejsze były świece łojowe. Wynikało to z łatwego dostępu do materiału, a co za tym idzie, z niskiej ceny. Miały one jednak dużą wadę – podczas palenia wydzielały nieprzyjemny, gryzący zapach oraz obfity dym. W czasach wczesnego chrześcijaństwa nastąpił przełom, kiedy to na terenach Europy Zachodniej pojawiły się, do dziś doskonale nam znane, świece z wosku pszczelego. Świeca z wosku pszczelego w przeciwieństwie do świec łojowych paliła się czysto, bez sadzy, dawała lepsze światło, a jednocześnie podczas palenia uwalniała przyjemny miodowy zapach. Największą wadą wosku pszczelego była jednak jego cena. Na palenie takich świec mogli pozwolić sobie jedynie ludzie zamożni oraz duchowni. Z tego względu, iż w tamtym czasie hodowlą pszczół zajmowali się głównie zakonnicy, świece stały się ich domeną i symbolem obrzędów liturgicznych.

W tym samym czasie w innych częściach świata do produkcji świec używano różnego rodzaju tłuszczów zwierzęcych i roślinnych dostępnych w danym regionie. Na przykład w Chinach był to tłuszcz wielorybi, a w Japonii tłuszcz z orzechów.

 

Naturalne świece zapachowe sojowe

 

XIX wiek – wielka rewolucja

Przez długie lata świece niewiele się zmieniały. Prawdziwą rewolucję przyniosły lata 20. XIX wieku. W 1825 roku francuski chemik Michel Eugene Chevreul przeprowadził doświadczenia, które doprowadziły go do tego, jak pozyskiwać kwas stearynowy z tłuszczów zwierzęcych. To odkrycie przyczyniło się do powstania wosku stearynowego, czyli wosku z poddanego wielokrotnej obróbce łoju zwierzęcego, do dziś wykorzystywanego do produkcji świec. Był on twardy, trwały, ale przede wszystkim czysto palący się. Z kolei w roku 1834, wynalazca Joseph Morgan stworzył maszynę, która umożliwiła masową produkcję świec.

W połowie XIX wieku zaczęto destylować ropę naftową. Produktem ubocznym destylacji była substancja woskowa zwana parafiną. Odpad ten idealnie nadawał się do produkcji świec, a ze względu na jego dużą ilość był dość tani. Pozwoliło to na produkcję świec parafinowych, które w porównaniu z innymi wydzielały najmniej nieprzyjemnego zapachu, najmniej dymiły, a także były najtańsze, dzięki czemu mogła sobie na nie pozwolić większa część społeczeństwa.

Czas, kiedy zmieniło się wszystko

W 1879 roku Tomas Edison rozpoczął epokę oświetlenia elektrycznego - wynalazł żarówkę, która sprawiła, że z czasem świece przestały być potrzebne do zapewnienia źródła światła. Jednak na początku XX wieku zyskały ponownie na popularności, tym razem jako element dekoracyjny. Właśnie wtedy na rynku pojawiły się świece w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, powstały także pierwsze świece zapachowe.

W latach 90. w Stanach Zjednoczonych bardzo popularne stały się świece z wosku sojowego, który jest bezpieczniejszy dla naszego zdrowia, środowiska, a także bardziej wydajny niż parafina.

Dzisiaj na rynku znajdziemy całą gamę przeróżnych świec, spośród których każdy wybierze coś dla siebie. W Twinkle Candle stawiamy na te w stu procentach naturalne, o pięknych zapachach, które pobudzają zmysły. Pięknie zapakowane, stanowią wyjątkową dekorację domu, są także doskonałym pomysłem na prezent. Sprawdźcie koniecznie!

Let’s Twinkle!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium